Jaka jest prawdziwa cena przetrwania?

Sekret Elizy Auschwitz Płatna miłość to poruszająca książka autorstwa Dominika W. Rettingera o kobiecie, która w 1943 roku decyduje się zostać prostytutką w oświęcimskim puffie Puff z Auschwitz

Sekret Elizy Auschwitz Płatna miłość to poruszająca książka autorstwa Dominika W. Rettingera o kobiecie, która w 1943 roku decyduje się zostać prostytutką w oświęcimskim puffie (domu publicznym). Jej perypetie przeplatają się z historycznymi zapiskami o tym miejscu, które, choć delikatnie i kronikarsko, poruszał w swoim cyklu opowiadań Tadeusz Borowski. Eliza przewartościuje wszystko i zdecyduje się na pracę, która pozwoli jej przetrwać. Dodatkowo zakocha się w jednym z pilnujących ją SS-manów, co spowoduje, że jeszcze bardziej zagubi się w swoich odczuciach i emocjach.

Niewielkie domy publiczne były zakładane w wielu obozach koncentracyjnych przez nazistów w ramach wprowadzenia kuriozalnego systemu nagród dla więźniów. Każda z kobiet, które dobrowolnie zgłaszały się do tej pracy (głównie dlatego, że szła za tym obietnica regularnego żywienia), była ostrzegana przed tym, że wiąże się z częstymi kontaktami z mężczyznami, a dodatkowo z zabiegiem, które pozbawi je możliwości posiadania dzieci w przyszłości. Kobiety były okłamywane, że po krótkim czasie zostaną zwolnione z obozu, tym chętniej się zgłaszały. Zwolnienie to nie było prawdą, a kiedy kobiety orientowały się, że nie wydostaną się z obozu tak łatwo załamywały się, kilka z nich popełniło samobójstwo.

Piekło obozu i miłość do oprawcy

Eliza jest przedstawicielką ich wszystkich, swoistym głosem kobiet, które nigdy nie były pytane o zdanie, którym nikt nie współczuł i nie zastanawiał się nad ich losem. Każda z nich musiała codziennie odbyć stosunek z czterema mężczyznami, w czasie nieprzekraczającym 20 minut każdy (latem podnoszono liczbę do pięciu dziennie). Bohaterka nie ma możliwości utrzymywania kontaktów z innymi więźniami, dziewczyny z puffu mieszkają osobno. Mają liczne przywileje – mogą się codziennie kąpać, dostają przydział obiadowy, mogą chodzić w cywilnych ubraniach, pięknych sukienkach i bieliźnie (w większości kradzionej z rampy podczas rozładunku więźniów). Eliza, jak jej koleżanki, jest poinformowana o tym, że po zakończeniu nocnej pracy będzie odwiedzana przez niemieckich żołnierzy, mimo iż oficjalnie było to zabronione. Jeden z nich będzie do niej przychodził coraz częściej. Oboje będą walczyć z uczuciami, ale w pewnym momencie będą musieli się poddać.

Książka, jako pierwsza, oddaje głos kobietom pracującym w oświęcimskim puffie. Historycznie uchowało się niewiele materiałów, a jedyne opowieści o ich pracy można spotkać w oficjalnej literaturze jako wypowiedzi odwiedzających dom publiczny więźniów lub pilnujących gwardzistów. Do dzisiaj ich praca nie została uznana, przez żaden kraj za przymusową, więc żadna z nich nie otrzymała odszkodowania.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com